Resa till Madrid 2018: Dag 5

Resa till Madrid 2018: Dag 5
Lördag 7/4-18
Idag var det dags för hemfärd och klockan 11.30 checkade vi ut från hotellet. Vi alla var trötta och ledsna, eftersom att vi har haft en så oerhört rolig resa som inte kommer att glömmas! Vi blev upplockade från hotellet och körda till flygplatsen. På flygplatsen åt alla en sen lunch samt köpte det lilla sista innan resan officiellt tog slut. Planet skulle lyfta 16.20 men det tog längre tid än förväntat, men till slut kom vi hem till Malmö ungefär kl 21.00.
Detta var definitivt en resa för livet. Vi har lärt oss så mycket om det spanska språket och den spanska kulturen. Vi har både fått se det, höra om det men också uppleva det. Folket, staden och maten har varit en upplevelse, och vi alla vill tacka skolan så mycket för att vi har fått denna chansen att upptäcka ett nytt språk och en ny kultur. Vi rekommenderar starkt att läsa ett nytt språk i gymnasiet, och kämpa för att sedan kunna uppleva en resa som denna. Även om alla timmarna i skola har varit tuffa, så visade denna resan oss att det finns mycket mer än bara det som står i böckerna. Vi har alla fått minnen och vänner för livet, och vi är evigt tacksamma för denna möjligheten!
¡Saludos!

0 Kommentarer

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*