Resa till Madrid 2018: Dag 4

Resa till Madrid 2018: Dag 4
Fredag 6/4-18
Sista dagen på Tandem och vi var ganska ledsna över att inte vi skulle få träffa våra lärare igen. Vi gick över flera ord och pratade så mycket spanska vi kunde. Steg 6 fick utföra Tarea 2 utav den muntliga delen som förekommer på DELE, dessutom blev vissa av oss försökskaniner och fick utföra den delen utav provet. När utbytet av lärare skedde, fick båda grupperna kolla på en spansk kortfilm och diskuterade den.
  
Efter skoldagen samlades alla i aulan och vi fick varsitt diplom som bevisade att vi hade gått en språkkurs på skolan. Rektorn för skolan samt lärarna berömde oss oerhört mycket och hade precis som vi, svårt att säga hejdå. Efter att allt var klart, och vi hade sagt våra adiós ville vi alla njuta av vår sista dag i Madrid och upptäcka mer av staden. Alla samlades för att njuta av den sista dagen som en gemensam grupp. Det blev mycket churros, paella, tapas och shopping. Efter att vi alla var mätta och belåtna, samt nöjda med våra köp gick vi alla tillbaka till hotellet. Efter att ha vilat lite i hotellet kände ingen sig redo för att säga adjö till den fina staden, så de flesta av oss gick på en kvällsvandring runt staden. Efter all vandring var det dags att röra sig hemåt för en god natts sömn innan vår hemfärd.
   

0 Kommentarer

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*