Resa till Logroño – Skriskoåkning

Resa till Logroño – Skriskoåkning

På söndagen tog spanjorerna med oss till en idrottshall med en ishockeyrink. Där hyrde vi skridskor och åkte runt på banorna. Det var mycket kul att se hur bra våra kamrater var. I början var nog vi flesta nervösa, det var inte många som nyligen åkt skridskor, och säkra på att vi alla skulle trilla. Jag var en av dem som var säker på att jag skulle trilla men väl på isen insåg jag att det var mycket lättare att åka på konstgjord is än på en naturligt frusen sjö vilket är vad jag är van vid.

De flesta av spanjorerna, som hade denna isen nära tillhands och därför hade övat, var väldigt bra på att åka skridskor medans vi svenskar tog oss fram med blandade resultat och ofta trillade. Stämningen var dock glad och var gång någon trillade gav det alla ett gott skratt.

0 Kommentarer

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*